Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska we współpracy z radomską Astrobazą zaprasza na spotkanie z profesorem Janem Piotrem Lasotą-Hirszowiczem i promocją książki "Czy Wielki Wybuch Był Głośny?". Wykład z wybitnym profesorem odbędzie się 29 maja o godzinie 17 w Astrobazie. 

(fot. https://www.camk.edu.pl/pl/staff/lasota/).

Po konsultacjach z przedstawicielami Resursy Obywatelskiej postanowiono, że nie będzie zapisów na spotkanie z prof. Lasotą-Hirszowiczem. Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy.

 

Jan-Piotr Lasota-Hirszowicz

Urodził się w 1942 r. w Marsylii. W roku 1947 przyjechał z rodzicami do Warszawy. Interesował się głównie literaturą, historią i filozofią, ale za radą ojca wybrał nieobciążone ideologią studia fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Na czwartym roku zaczął brać udział w seminarium Instytutu Fizyki Teoretycznej prowadzonym przez Leopolda Infelda. Uczestnictwo w tym seminarium wywarło głęboki wpływ na jego sposób uprawiania fizyki. Pracę doktorską napisał pod kierunkiem prof. Andrzeja Trautmana, który namówił go do zajęcia się nową podówczas dziedziną astrofizyki relatywistycznej. Rozprawa, obroniona w 1971 r., dotyczyła małych zaburzeń kolapsu grawitacyjnego. Podczas pracy nad doktoratem próbował także uprawiać filozofię nauki, ale wydarzenia marcowe 1968 r. skłoniły go do zaniechania wszelkiej działalności w dziedzinie nauk humanistycznych. Podczas pobytów naukowych za granicą (Hamburg, Leicester) zaczął zajmować się również astrofizyką nierelatywistyczną – jego prace dotyczyły zarówno oddziaływania czarnych dziur z polami elektromagnetycznymi, jak i magnetosfer pulsarów oraz akrecji na magnetyczne białe karły. Później zajmował się również akrecją na czarne dziury i gwiazdy neutronowe oraz ewolucją ciasnych układów podwójnych. Napisał też wiele prac o zmienności dysków akrecyjnych. Tytuł naukowy profesora otrzymał 22 czerwca 2006 r.

Astrobaza na YouTube

Astrobazę w Radomiu wspierają: