Za oknami zima, która zdecydowała jednak z nami jeszcze troszkę czasu pozostać....

Na przyszły tydzień prognozowany jest nawet mróz w okolicy - 20 stopni!

Wraz ze spadkiem temperatury, prognozowane też jest pogodne niebo. Ale czy zorganizujemy w tym czasie nocne obserwacje, to tego jeszcze nie wiemy. Z doświadczenia wiemy, że przy - 20 może się okazać, że sprzęt może odmówić posłuszeństwa, a w dodatku w tak arktycznych warunkach nocne obserwacje to mało przyjemna atrakcja. 

W oczekiwaniu na to co się wydarzy w pogodzie w przyszłym tygodniu chcielibyśmy Państwu przypomnieć, że już coraz bliżej do wielkiej opozycji Marsa. Będzie ona miała miejsce 27 lipca 2018 roku - czyli za 5 miesięcy. W lipcu gdy Mars będzie najbliżej Ziemi - do obserwacji szczegółów planety wystarczy już niewielki teleskop.

Obecnie Mars możemy obserwować nad ranem dość niosko nad horyzontem. Na szczęście z tygodnia na tydzień warunki do obserwacji Czerwonej Planety będą ulegały poprawie, a w okresie wakacyjnym będzie się pięknie prezentował zaraz po zachodzie Słońca. 

Niestety podczas opozycji Mars będzie dość nisko nad horyzontem, przez co atmosfera będzie trochę przeszkadzać i utrudniać nam obserwacje. A więc czeka nas walka z turbulencjami powietrza - wierzymy, że zakończy się ona sukcesem.

Poniżej porównanie wielkości Marsa  w lipcu 2017 roku i w lipcu 2018 roku (źródło https://www.facebook.com/astrolifepl/)

 

 

Astrobaza na YouTube

Astrobazę w Radomiu wspierają: