Astrobaza w Radomiu powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015. Inicjatorami pomysłu byli: Karol Klimowicz, Jakub Krajewski, Joanna Szymańska oraz Maciej Stępnikowski.

Astrobaza

Autorem poniższego tekstu jest Karol Klimowicz - główny pomysłodawca projektu.

Pomysł Astrobazy w Radomiu zrodził się pierwszy raz w czerwcu 2011 roku. Pamiętam, że przeglądając internet trafiłem na stronę poświęconą projektowi budowy Astrobaz w województwie Kujawsko-Pomorskim. Pomysł wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłem podzielić się nim z użytkownikami forum Radomskich Inwestycji. Poza krótką dyskusją nic jednak nie działo się z projektem.

Przełomem był maj 2013 roku, kiedy to w Radomiu został ogłoszony Budżet Obywatelski. Wtedy też wraz z moją narzeczoną Asią postanowiliśmy zgłosić projekt Astrobazy, jako jeden z projektów tzw. ogólnomiejskich. Nie mieliśmy wtedy jeszcze wybranej lokalizacji, a sam projekt planowaliśmy wzorować na Kujawsko-Pomorskich Astrobazach. Pomysł wydawał mi się bardzo innowacyjny, tym bardziej, że takiej placówki nie ma w regionie. W połowie maja założyłem fanpejdż na Facebooku i powoli wraz z moją narzeczoną zaczęliśmy namawiać Radomian, aby w obszarze ogólnomiejskim wybrali właśnie Astrobazę m.in. napisaliśmy kilka artykułów do lokalnych gazet oraz roznosiliśmy plakaty na os. Południe. Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w Radomiu była dla nas wielką niewiadomą, nie korzystaliśmy też wtedy z tzw. urn mobilnych (nawet nie wiedzieliśmy, że istnieje taka możliwość). Ostatecznie Astrobaza w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zdobyła 2454 głosów i zajęła w obszarze ogólnomiejskim 6 miejsce (na 26 projektów). Z tego obszaru przeszły do realizacji projekty z miejsc 1-3, niestety trochę nam zabrakło. Szóste miejsce było jednak niezłym wynikiem, dlatego zdecydowaliśmy się ponownie zgłosić Astrobazę w drugiej edycji radomskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Podczas drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego postanowiliśmy od samego początku bardzo mocno promować nasz pomysł. Ponieważ oboje pochodzimy z osiedla Południe skontaktowaliśmy się z innymi społecznikami z naszego osiedla m.in. Maćkiem, Przemkiem, Michałem, Markiem i wieloma innymi, którzy też mieli swoje projekty w Budżecie Obywatelskim, tyle że w obszarze trzecim. Szczególnie dużo pomagał nam Maciek, z którym wspólnie zbieraliśmy głosy promując wzajemnie swoje projekty. Na forum Radomskich Inwestycji odezwał się do nas Kuba i zaproponował swoją pomoc w zbieraniu głosów. Agitowaliśmy w różnych miejscach, m.in. przy kościołach oraz na imprezach miejskich. Przygotowaliśmy ulotki i rozdawaliśmy je przechodniom. Pomagały nam również radomskie szkoły oraz nauczyciele fizyki i geografii. Ciężka praca się opłaciła – na Astrobazę zagłosowało 3698 osób, co do tej pory jest największą liczbą głosów oddanych na pojedynczy projekt we wszystkich edycjach radomskiego Budżetu Obywatelskiego!

Samą budowę Astrobazy poprzedziliśmy długimi konsultacjami z astronomami m.in. z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Zielonogórskiego czy PTMA w Warszawie.

Astrobaza rozpoczęła swoją działalność 1 lutego 2016.

 

W maju 2016 roku Astrobaza w wyniku ogólnopolskiego głosowania wg internautów została uznana za najlepszy projektem budżetu obywatelskiego w Polsce uzyskując ponad 18. tys. głosów. Nagrodę odebraliśmy 20 maja podczas gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

W czerwcu 2016 w czwartej edycji radomskiego Budżetu Obywatelskiego zgłosiliśmy pomysł doposażenia Astrobazy w dodatkowy sprzęt o wartości 200 tys. zł. Projekt dostał uznanie radomian i wygrał, a co za tym idzie w 2017 roku doposażymy placówkę w nowy sprzęt m.in. do astrofotografii.

Na zdjęciu inicjatorzy pomysłu - od lewej: Karol Klimowicz, Joanna Szymańska, Jakub Krajewski i Maciej Stępnikowski.

 

 

 

 

 

Astrobaza na YouTube

Astrobazę w Radomiu wspierają: