motyl100x180s Iso800 crop resizePrzez kilka ostatnich nocy udało uzbierać się 5 godzin materiału z rejonu konstlacji Łabędzia - a dokładniej była to Mgławica Motyl. Niestety z Astrobazy przez nasze teleskopy tego obieku nie zobaczymy. Do tak ciemnych obiektów potrzebne jest bieszczadzkie niebo. Dlatego właśnie padło na ten obiekt by przybliżyć Państwu piekno obiektów głębokiego nieba niedostępnych dla naszych oczu z centrum miasta. 

Mgławica Motyl (IC1318) – mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Odkrył ją Edward Barnard w sierpniu 1893 roku. Mgławica ta jest odległa o 2500-5000 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Oriona Drogi Mlecznej. Nazwa mgławicy Motyl nawiązuje do jej kształtu, gdyż jej dwa świecące płaty są oddzielone od siebie przez długi, ciemny pas pyłowy.

IC 1318 znajduje się w pobliżu gwiazdy Sadr oraz młodej, ciasno zgrupowanej gromady gwiazd NGC 6910. IC 1318 należy do większego kompleksu mgławic Łabędzia zawierającego takie mgławice, jak mgławica Gamma Cygni skatalogowana jako Sharpless 108, Mgławica Półksiężyc, czyli NGC 6888 czy Mgławica Tulipan skatalogowana jako Sharpless 101. (żródło: Wikipedia)

Astrobaza na YouTube

Astrobazę w Radomiu wspierają: