pacmanPo wielu perturbacjach związanych ze sprzętem do astrofotografii udało nam się wykonać pierwsze zdjęcie głebokiego kosmosu w technice wąskopasmowej - czyli narrowband.

Technika, która polega na tym, iż kamerką monochromatyczną wykonujemy 3 czarno-białe zdjęcia wybranego obiektu na niebie  poprzez wąsopasmowe filtry - tj.: filtr Wodoru (Ha), filtr tlenu (OIII) i filtr siarki SII (paleta HST - Hubble Space Telescope). Filtr wodoru odpowiada za kolor zielony, filtr tlenu odpowiada za kolor niebieski a filtr siarki odpowiada za kolor czerwony.

Pisząc w skrócie mgławice emisyjne świecą w pasmach przy określonych długościach fali. Nie świecą tak jak gwiazdy światłem ciągłym. Filtry wąskopasmowe przepuszczają tylko jedno wybrane pasmo (w naszym przypadku  Ha, OIII, SII), w którym mgławica świeci. Jest to najlepsza technika astrofotografii przy dużym zaświetleniu nieba - czyli takie jak nasze radomskie niebo.

Poniżej 3 zdjęcia wykonane przez filtry wąskopasmowe. Każde z nich to składanka 30 klatek po 180 s każda.

Pierwsze wykonane przez filtr Wodoru (Ha)

Ha

Drugie wykonane przez filtr Tlenu (OIII)

OIII

Trzecie zdjęcie wykonane przez filtr siarki (SII)

SII

Gdy zrobimy takie zdjęcia składamy je w programie (np. Maxim Dl, Photoshop) przypisując tym zdjęciom poszczególne kolory. Resztę pracy wykonuje za nas program, który z 3 czarno-białych zdjęć tworzy kolorowy obraz. Takie zdjęcie widzimy poniżej (fotka została dodatkowo poddana obróbce w programie graficznym). Jest to mgławica NGC 281 znajdująca się w gwiazdozbiorze Kasjopeii. 

NGC 281 (również Mgławica Pacman[1]Sharpless 184 lub IC 11) – obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Kasjopei. Został odkryty 16 listopada 1881 roku przez Edwarda Barnarda[2]. Znajduje się w odległości około 9500 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Perseusza. Mgławica ta jest klasycznym obszarem H II, oświetlanym przez młode gwiazdy uformowane w tej mgławicy. Obłok molekularny, z którego powstała mgławica od kilku milionów lat jest miejscem formowania się młodych masywnych gwiazd. Gwiazdy te należą do gromady IC 1590 znajdującej się powyżej centrum NGC 281. Gromada gwiazd obfitująca w nowe gwiazdy jest źródłem energii mgławicy. Wskazuje to na to, że proces tworzenia gwiazd trwa nadal. Na pierwszym planie mgławicy widocznych jest kilka ciemnych globul Boka. W tych gęstych globulach obserwowanych w latach 90. XX wieku w podczerwieni odkryto protogwiazdy. Największa globula należąca do NGC 281 ma średnicę około 2,6 roku świetlnego. (źródło: Wikipedia)

 

 

Astrobaza na YouTube

Astrobazę w Radomiu wspierają: